Yeni Başlayanlar İçin Gitar Seçimi

Çocuklar İçin Gitar Seçimi

Çocuğunuza gitar almak istiyorsanız, öncelikle yaşına uygun bir gitar seçmeniz gerekecektir.

Aşağıdaki tabloda çocuğunuzun yaşı ve boyuna göre gereken ölçüler listelenmektedir. Listede bulunan, "tam boy" olarak adlandırılan gitarlar 10 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için kullanılan en üst boy gitarlardır.

Yaş Boy(cm) Gitar Ölçüsü
4-6 83-107 1/4 Boy
5-8 98-114 1/2 Boy
7-9 110-130 3/4 Boy
10- 127- 4/4-Boy (Tam Boy Yetişkin Gitarı)

 

Hangi Tür Gitar Tercih Etmeliyim?

Seçenekler; klasik gitar, akustik gitar ve elektro gitar. Peki bunların farkı nedir?

Klasik Gitar: Alt 3 teli naylondan oluşur. Tercihe göre "pena" kullanarak veya parmaklar ile çalınır. Nota ve akor basmak "naylon" tellerden ötürü daha kolaydır.

Akustik Gitar: Tüm telleri çeliktendir. Pena ile çalınır. Klavye üzerinde nota ve akor basması tellerin çelik ve sert olmasından ötürü biraz daha zor olur klasik gitara göre.

Elektro Gitar : Pena ile çalınır, tüm telleri çeliktendir. Elektro gitarı çalabilmeniz için ek olarak; amfikatör, kablo ve askı almanız gerekecektir. En uygun amfi fiyatı 60 usd civarındadır.

Öneri:

Yukarıda sıraladığımız gitarlardan ; "Klasik gitar" başlangıç için en çok önerilen gitardır. Tellere basması, klavye tutuşu daha kolaydır. Klasik gitarda gitar çalmayı öğrenen bir kişi aynı şekilde akustik gitar da çalabilir. Bunun için ayrıca bir çaba sarfetmesine gerek yoktur.

Elektro gitar ise; klasik ve akustik gitar tarzında çalabileceğiniz bir gitar olmakla birlikte, ekipmanları sayesinde farklı ses ve efektler çıkarabileceğiniz bir gitar türüdür.Klavyesi, tutuşu klasik ve akustiğe göre farklı gelecektir. Egzersiz yaparak alışma süresini kısaltabilirsiniz.

Gitara ilk başlayan kişi elektro gitarın çıkardığı seslerden ve görüntüsünden etkilenip "elektro gitar" ile bu işe başlamak isteyebilir. Daha basiti var iken daha detaylı ve farklı  olanla başlamak bir tercih meselesidir.

Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı
whatsapp